Ako sa vyvíjali nohavičky
Počet pozretí 1071
Tešíte sa na žhavú noc s partnerom, potrebujete pohodlné pančuchy na výlet do prírody alebo sťahovacie prádlo pod obopnuté plesové šaty? V ponuke sú dnes pančuchy rôznych strihov, vyrobené z najrôznejších materiálov. Jednoducho si ich kúpite v obchode, ale pred 150 rokmi by ste si ich museli ušiť doma. Ak budeme pokračovať ďalej v histórii, pýtate sa: Čo sú to vlastne tie nohavičky?
Spodná bielizeň nie je vynálezom v pravom slova zmysle. Vyvinulo sa, kedy ľudia začali nosiť viac ako jednu vrstvu oblečenia. A k tomu došlo už v staroveku - hlavným dôvodom bola snaha chrániť sa pred chladom. Ale záležalo na podnebí, pretože napríklad Egypťanky si vystačili s jednoduchými zásterkami, ktoré nenosili z hanby, ale skôr kvôli ochrane intímnych partií pred možnými úrazmi. Prsia pritom nechávali odhalené, pretože nahota vtedy nikoho nepoburovala. Ženy v starom Ríme si (rovnako ako muži) zase rady obliekali subligaculum. Išlo o akési šortky z trojuholníkovej látky, s dvoma cípmi kotviacimi okolo pása a tretím, pretiahnutým medzi nohami a pod uzlom na bruchu.
Sláva kankánu
Chcete vyrazit v lete von naostro? Vedzte, že stredoveké ženy ani inak nechodili. Nosili pod vrchnou vrstvou odevu len spodničku a košeľu - tie chudobné vlastnili ľanovú, bohaté si dopriali jemnú látku a s čipky.
Paradoxne, prvými členkami nežného pohlavia, ktoré začali na začiatku 19. storočia nosiť nohavičky, boli prostitútky. Ale nepredstavujte si ich v súčasnej podobe ľahučkého čipkového, čipkou "nič". Boli to balónové nohavice v dĺžke pekne do polovice stehna alebo do kolena. Napriek tomu dokázali vzbudiť u zákazníkov nevestincov tie najodvážnejšie erotické túžby.
Ženy všetkých vrstiev boli rady za nohavičky až v druhej polovici 19. storočia, a to preto, že krinolíny, ktoré boli vtedy v móde, sa správali natoľko nevyspytateľne, že stačilo jedno neopatrné ohnutie a okolie zahliadlo, čo vidieť nemalo. Stále ale hovoríme skôr o nohaviciach než nohavičkách. Až vďaka Kankánu, ku ktorému patrilo odhaľovanie dámskych nožičiek, sa dostali do módy skoro také, aké ich poznáme dnes. Až do polovice 20. storočia, kedy sa textilné továrne chopili výroby vo veľkom, sa však šili doma.
Tangá? Darček od Aubade
Nohavičkovú revolúciu spôsobila britská módna návrhárka Lucy Duff-Gordonová, ktorá spodný diel bielizne zásadne skrátila a tým podnietila aj následný trend skracovania sukní a nosenia rozparkov. Nič už nemohlo zvrátiť vývoj smerom k dnešnej podobe nohavičiek ako pôvabného, minimalistického a pritom plne funkčného kúsku oblečenia.
A sú to predovšetkým francúzski výrobcovia, ktorí dali a stále dávajú spodnej bielizni nevídaný šmrnc a eleganciu. Ostatne viete, že napríklad tangá vyvinula francúzska značka Aubade? A ani ďalšie značky, Chantelle alebo Lise Charmel, nezostávajú pozadu vďaka dlhoročným skúsenostiam s výrobou aj vývojom a dokážu ponúknuť každej žene taký strih, ktorý zdôrazní jej pôvaby. Zostáva len odpovedať si na otázku: budú to brazilky, boxerky, panty, alebo snáď tangá?