Ako sa narodila najlepšia priateľka ženských ňadier
Počet pozretí 926
Možno ju zbožňujete, možno sa s ňou moc nekamarátite. Podstatnú úlohu vo vzťahu k noseniu podprsenky zvyčajne zohráva štedrosť matky prírody. Ak ste obdarená bujným poprsím, bez tohto kúsku spodného prádla sa zaobídete len ťažko - teda ak sa chcete cítiť pohodlne, a to nielen pri športe.
Avšak aj ženám s menej vyvinutou hruďou sa podprsenky hodia. Taká push-upka dokáže v okamihu vykúzliť ten najoslnivejšie výstrih.
Korzet ako španielska bota
Zatiaľ čo dnes vám robí ťažkú hlavu výber správnej veľkosť podprsenky, pred 5000 rokmi by ste si proste len omotala okolo hrudníka kus látky alebo zvieraciu kožu, ako to robili ženy z germánskych kmeňov. V starom Grécku sa takému spevňujúcemu pruhu látky hovorilo mastodeton, a ak žena chcela prsia skôr tvarovať, použila tzv. Strofion. Vedci sa dlho domnievali, že podprsenka, ako ju poznáme dnes, je pomerne nedávny vynález. Ich presvedčenie spochybnil archeologický nález na území Číny z doby pred tisíc rokmi: v hrobe bohatej ženy sa našla podprsenka z hodvábu, s ramienkami a vypchávkami.
Prsia Európaniek ale mali zatiaľ smolu. Na niekoľko storočí ich uzavrel korzet, ktorý si zaslúži pomenovanie "španielska bota ženských kriviek". Ich nositeľky v ňom síce boli štíhle, ale iste nie je ťažké predstaviť si cenu, akú za to zaplatili na svojom zdraví. Korzet dosahoval niekedy do pása, inokedy až k stehnám, raz mal za úlohu prsia sploštiť, potom zase zvýrazniť. Jeho vláda trvala až do 19. storočia.
Podprsenka, ktorá si pamätá
Na lepšie časy sa začalo blýskať v roku 1895, kedy si Nemka Christine Hartová nechala patentovať živôtik tvarujúci poprsie. Tých, kto sa zaslúžili o vznik podprsenky, je však viac. Asi najznámejšia je Mary Phelps, ktorá si v roku 1913 vzala pod večerné šaty improvizovanú podprsenku z dvoch vreckoviek a stuhy. Nechala si nápad patentovať, ale nakoniec ho predala firme na výrobu korzetov Warner Co. Konečne uzrela svetlo sveta podprsenka, ako ju poznáme, a spoločnosť zarobila na vynáleze milióny dolárov. Popularitu prevratného kúsku ženskej bielizne podporila prvá svetová vojna, kedy boli ženy často nútené zastať mužskej práce, čo korzet nedovoľoval.
Dnes si môžete vybrať podprsenku podľa farby, ale tiež podľa strihu, materiálu a použitia. Na trhu sú výrobky čipkované i hladké, s výstužou, kosticami alebo vypchávkami, gélové alebo samodržiace, tehotenské, dojčiace a športové. A výrobcovia nezaspia na vavrínoch. Značka Chantelle napríklad ponúka podprsenky memory, ktorých košíčky sa vďaka pamäťovej pene ľahšie prispôsobia tvaru poprsia svojej nositeľky. Za zmienku stojí tiež použitie 3D technológie v podprsenkách spacer Chantelle a Antinea. Vnútorná časť košíčka odvádza teplo a vlhko a vonkajšia vrstva zodpovedá za pevnosť a odolnosť podprsenky.
A vývoj bude bezpochyby pokračovať ďalej. Viete, že napríklad japonskí inžinieri vymysleli podprsenku, ktorá sa vďaka nainštalovanému snímačmi tepovej frekvencie sama rozopne, ak je jej nositeľka správne vzrušená? Zaujímavý vynález, avšak skôr pre mužov. Ženy bude u podprseniek zrejme naďalej zaujímať predovšetkým krása, kvalita a pohodlie.
Nový komentár